neljapäev, 10. juuli 2014

Nõelastamisest

Netist huvitavat lugemist:

Kuidas nõelastamine käib?
   Kõige parem on nõelastada materjal kohe kogumise järel (samal päeval), kui putukad ei ole veel ära kuivanud. ... Varemalt kogutud kuivmaterjal tuleb nõelastamiseks niisutada täieliku paindlikkuse taasatmiseks (Noore entomoloogi käsiraamat). Niisutamise jaoks sobib igasugune siledaservaline anum, mida saab kaane või klaasitükiga õhukindlalt sulgeda.
   Nõelastamine toimub sobiva suurusega entomoloogiliste nõeladega. Igal putukal on erinev koht kuhu nõel panna. Näiteks liblikatel torgatakse nõel läbi nende keskrindmiku keha keskjoonel. 

http://extension.entm.purdue.edu/401Book/default.php?page=pinning_large_insects
Nõelastamisel on väga oluline ka see, et putukas jääks nõelaga risti asendisse (risti keha piki- ja ristteljega). Viltu nõela otsa torgatud putukad ei ole kogus ilusad.
   Ka tuleb putukas viia nõelal nii kõrgele, et 1/4 kuni 1/5 nõela ülemisest otsast jääks vabaks.

http://www.uky.edu/Ag/Entomology/ythfacts/4h/unit1/pinins.htm
Putukate tundlad ja jalad tuleb paigutada keha ligidale, nii et neid oleks võimalik vaadelda.

   Putukatele tuleks lisada ka etiketid (kogumisetikett ja määramisetikett). Kogumisetikett - leiuaeg ja leiukoht ning koguja nimi ning määramisetikett - putuka ladinakeelne nimi ja selle määraja.


Soovitan lugeda ka raamatuid: J. Viidalepp (Liblika määraja), V. Maavara (Noore entomoloogi käsiraamat) ja ka uut raamatut Erki õunap/ Urmas Tartes (Eesti päevaliblikad).

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar